State Senate for Horry County

Election Districts 1776-1790

Election districts as established by the Constitution of 1776 were those carried over from the Provincial era. They remained the same under the Constitution of 1778. The term of office for both House and Senate members was two years. Each parish or district was allowed one Senator, except for St. Phillip's and St. Michael's, which had two, and for the combinations of two districts each, St. Matthew's and Orange, and Prince George's, Winyah, and All Saints', which were allowed on Senator each.

Parishes of Prince George, Winyah and All Saints

1778-80 Elias Horry
1781-82 Hugh Horry
1782-84 Paul Trapier
1784-86 Peter Horry
1786-87 Peter Horry1
1787-88 William Alston2
1788-90 William Alston

1Qualified as Register of Mesne Conveyances, Charleston, March 6, 1787.
2Qualified January 10, 1788.

Election Districts 1790-1865

Under the Constitution of 1790, the number of election districts was increased by divisions in the large up-country districts. Like the low-country, a number were included in combinations with one or two Senators each, a situation continuing until the constitution amendment of 1808 allowed each district or parish its own Senator.

The judicial districts (as established in 1798) of the Low Country were divided into parishes, each alloted on Senator (with two for St. Philip's and St. Michael's), while in the Up Country the election districts were the same as the judicial. Thus the proportionate representation favored the low county.

Parishes of Prince George, Winyah and All Saints

Horry (Kingston)1

1810-12 Thomas Fearwell  
1812-16 Thomas Fearwell  
1816-20 William H. Grice  
1820-24 Henry Durant  
1824-28 Thomas Fearwell  
1828-32 William Johnston  
1832-34 Benjamin Gause Resigned
1834-36 Henry Durant Qualified October 25, 1834.
1836-37 Henry Durant Died June 6, 1837.
1837-40 Robert Munro Qualified November 27, 1837.
1840-42 William H. Johnston Resigned
1842-43 J.T. Sessions Qualified November 28, 1842;
resigned on election as Sheriff of Horry District.
1843-44 Joel B. Skipper Qualified November 27, 1843.
1844-48 Joel B. Skipper  
1848-52 Joel B. Skipper  
1852-56 R.G.W. Grissette  
1856-58 James Beaty Resigned;
probably because of ill health.
1858-60 Francis I. Sessions10 Qualified November 22, 1858.
1860-64 Francis I. Sessions  
1864-65 Samuel Bell  

1New election district formed under Constitutional Amendment of 1808.

Parish of All Saints

1790-91 Seat Vacant  
1791-94 William Alston Did not qualify until December 5, 1791.
1794-98 Paul Michau  
1798-1802 Joseph Blyth  
1802-04 Thomas Young Died March 27, 1804.
1804-06 Paul Michau Qualified May 12, 1804.
1806-10 Paul Michau  
1810-14 William Alston  
1814-16 Joseph Alston Qualified December 16, 1814
vice William Alston, declined; died September 10, 1816.
1816-18 Francis K. Huger Qualified December 25, 1816.
1818-22 Benjamin Huger President 1819-22
1822-23 Benjamin Huger Died July 7, 1823.
1823-26 W.A.D. Bryan Qualified November 24, 1823.
1826-30 Ebenezer Flagg  
1830-32 Joseph W. Allston Resigned after Extra Session of 1832.
1832-34 Thomas P. Alston Qualified December 3, 1832.
1834-38 Thomas P. Alston  
1838-42 Edward T. Heriot  
1842-46 Joshua John Ward  
1846-50 Joshua John Ward  
1850 Joshua John Ward Elected Lieutenant Governor December 7, 1850
resigned seat.
1851-54 Andrew Hasell Qualified November 24, 1851.
1854-58 Andrew Hasell  
1858-62 Charles Alston  
1862-65 James J. Wortham  

Horry

1865-67 Joel B. Skipper  
1868-70 Henry Buck Died October 1, 1870
1870-72 James I. Burroughs Qualified November 22, 1870
1872-75 Thomas C. Dunn Elected Comptroller General March 24, 1875
1875-76 B.N. Ward Qualified November 23, 1875
1876-80 William L. Buck Died January 4, 1880
1880 Thomas W. Daggett Qualified February 14, 1880
1880-84 T.W. Beaty  
1884-88 Jeremiah Smith  
1888-92 Jeremiah Smith  
1892-96 J.P. Derham  
1896-99 R.B. Scarborough Became Lieutenant Governor June 3, 1899
President protempore 1899
1899-1900 J.A. McDermott Qualified January 9, 1900
1900-03 J.A. McDermott Commissioned Treasurer of Horry County July 8, 1903
1903-04 G.J. Holiday Qualified January 12, 1904
1904-08 G.J. Holiday  
1908-12 D.A. Spivey  
1912-16 Henry L. Buck  
1916-20 Henry L. Buck  
1920-24 Jeremiah Smith  
1924-28 D.A. Spivey  
1928-32 M.G. Andersen  
1932-35 H. Kemper Cooke Died July 16, 1935
1935-36 Paul Quattlebaum Qualified December 11, 1935
1936-40 Paul Quattlebaum  
1940-44 Paul Quattlebaum  
1944-48 Frank A. Thompson  
1948-52 Ernest E. Richardson  
1952-55 Frank A. Thompson Died June 29, 1955
1955-56 James P. Stevens Qualified January 10, 1956
1956-60 James P. Stevens  
1960-64 James P. Stevens  

The Independent Republic Quarterly
Vol. 6 No.1; January 1972; Pgs 26-28

Officials ]   [ Home ]


This web site is owned by the
Horry County Historical Society, 606 Main Street, Conway, SC 29526-4340.
Telephone 843-488-1966 or Horry County Historical Society

A 501(c)(3) non-profit organization
Submit information or report content errors to HCHS Web Site Administrator
.
©1966-2011 All rights reserved